Wobec braku specjalistów ds. bezpieczeństwa rośnie liczba skutecznych cyberataków
Wobec braku specjalistów ds. bezpieczeństwa rośnie liczba skutecznych cyberataków. Prawie 90 proc. przedsiębiorstw doświadczyło w ubiegłym roku włamania, do którego częściowo mógł przyczynić się brak cyfrowych umiejętności, zaś 70 proc. przypisuje zwiększone ryzyko luce kompetencyjnej.
Z opublikowanego przez Fortinet raport „2024 Cybersecurity Skills Gap” wynika, że przedsiębiorstwa coraz częściej zauważają związek pomiędzy niedoborem w zakresie cyfrowych umiejętności, a występowaniem włamań. Tym razem 87 proc. kadry kierowniczej stwierdziło, że w ubiegłym roku ich firma doświadczyła włamania, którego powodzenie można częściowo przypisać brakowi cyfrowych umiejętności personelu (84 proc. w raporcie z 2023 r. i 80 proc. rok wcześniej).
Badanie potwierdziło, że włamania mają coraz bardziej znaczący wpływ na działalność biznesową. Naruszenia bezpieczeństwa mają różne reperkusje dla firm – od finansowych po wyzwania wizerunkowe. Ponad 50 proc. ankietowanych wskazało, że w ubiegłym roku naruszenia kosztowały ich przedsiębiorstwa ponad milion dolarów w postaci utraconych przychodów, grzywien i innych wydatków (48 proc. w raporcie z 2023 roku i 38 proc. w roku poprzednim).
Raport ujawnia także, że dyrektorzy i kierownicy w przedsiębiorstwach są coraz częściej pociągani do odpowiedzialności za cyfrowe incydenty, a 51 proc. respondentów stwierdziło, że w konsekwencji cyberataku osoby te zostały ukarane grzywną, karą więzienia, utratą stanowiska lub zatrudnienia.
Optymistyczne jest natomiast to, że kadra kierownicza i zarządy coraz częściej priorytetowo traktują ochronę cyfrowych zasobów. 72 proc. respondentów stwierdziło, że ich zarządy były bardziej skoncentrowane na bezpieczeństwie w 2023 r. niż w roku poprzednim. Natomiast 97 proc. respondentów twierdzi, że ich zarząd postrzega cyberbezpieczeństwo jako priorytet biznesowy.
Cały raport dostępny jest tutaj
źródło informacji: CRN.PL