nasza oferta i usługi
Wdrożenie NIS2
wdrożenie NIS2 Bydgoszcz Warszawa Toruń Włocławek Inowrocław Grudziądz Płock Radom Poznań Gniezno Piła Kalisz Konin Łódź Siedlce Skierniewice
Dyrektywa NIS2 to regulacja prawna Unii Europejskiej mająca na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa na terenie państw członkowskich. Stanowi ona nowelizację pierwotnej dyrektywy NIS (Network and Information Systems Directive) z 2016 roku i jest odpowiedzią na dynamicznie rosnące zagrożenia związane z cyberatakami. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony sieci i systemów informacyjnych, które są krytyczne dla funkcjonowania społeczeństw i gospodarek krajów UE.
Dyrektywa NIS2 (Network and Information Systems Directive 2) weszła w życie 16 stycznia 2023 roku, dając państwom członkowskim Unii Europejskiej czas na implementację jej postanowień do dnia 17 października 2024 roku. Państwa członkowskie mają zatem określony czas na dostosowanie swoich krajowych przepisów oraz na wprowadzenie w organizacjach odpowiednich procesów i procedur, aby zapewnić pełną zgodność swojej działalności z wymaganiami przewidzianymi w NIS2.
W przypadku polskiego porządku prawnego transponowanie postanowień NIS2 najprawdopodobniej nastąpi w ramach nowelizacji ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
Przedsiębiorstwa powinny zatem jak najszybciej rozpocząć prace nad wdrożeniem nowych regulacji, aby uniknąć potencjalnych sankcji i zapewnić bezpieczeństwo swoich systemów informatycznych.
Dyrektywa NIS2 nakłada szereg obowiązków na podmioty objęte jej postanowieniami.
NIS2 nakłada na podmioty kluczowe i ważne obowiązek wdrożenia środków zarządzania ryzykiem oraz monitorowania i reagowania na incydenty bezpieczeństwa. Podmioty zobowiązane powinny posiadać procedury zarządzania i postępowania z incydentami; dokumentację przebiegu reakcji na incydent oraz dokumentację dotyczącą przekazywania informacji do właściwego CSIRT. Ponadto podmioty mają obowiązek monitorowania i wykrywania incydentów w zakresie poufności, dostępności, integralności oraz autentyczności.
Audyt bezpieczeństwa to kolejny element wymagany zarówno przepisami NIS2, jak i projektem ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
Z powyższych, ale również z innych obowiązków przewidzianych wobec konkretnych podmiotów, w rzeczywistości wynika wiele korzyści. Organizacje zwiększają odporność na cyberzagrożenia – regularne szkolenia dla organów zarządzających oraz pracowników dostarczają wiedzy, ale przede wszystkim świadomości w zakresie zarządzania ryzykiem cybernetycznym. Dyrektywa promuje stosowanie innowacyjnych i zaawansowanych technologii, takich jak szyfrowanie danych, kryptografia, segmentacja, czy też zarządzanie dostępem, co zapewnia poufność i integralność informacji. Przeprowadzanie natomiast testów penetracyjnych pomaga organizacjom identyfikować luki w zabezpieczeniach i wdrażać środki zaradcze, a to z kolei zwiększa ogólne bezpieczeństwo cyfrowe.
Pomagamy dostosować Twoją firmę do wymagań Dyrektywy NIS2, projektujemy i wdrażamy system ochrony danych dostosowany do jej specyfiki, implementujemy optymalne rozwiązania organizacyjne i techniczne (polityki, procedury, szkolenia).
Najpierw przeprowadzimy u Państwa wstępny audyt podstawowy lub audyt cyberbezpieczeństwa. Następnie wdrożymy rekomendowane w raporcie z audytu rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa informacji zapewniające zgodność systemu cyberbezpieczeństwa z Dyrektywą NIS2, m.in.:
- przeprowadzenie dedykowanej analizy ryzyka dla ochrony istotnych aktywów informacyjnych,
- zdefiniowanie koniecznych działań minimalizujących ryzyko oraz zabezpieczających przetwarzane w organizacji dane,
- aktualizację lub utworzenie wymaganej przepisami pełnej dokumentacji z zakresu bezpieczeństwa informacji,
- wdrożenie zabezpieczeń,
- przeprowadzenie niezbędnych szkoleń.