Prywatność osobista - chroń swoje cyfrowe życie - prywatność osobista jest czymś, co bardzo trudno jest chronić Celem zachowania tej prywatności jaką jest prywatność osobista jest zarządzenie swoim cyfrowym śladem. Im więcej kroków zastosujesz, tym Twoja prywatność osobista będzie lepiej chroniona.
Czym jest prywatność
Istnieje wiele definicji pojęcia prywatność. Tutaj skupimy się na prywatności osobistej, czyli ochronie informacji gromadzonych o nas. W dzisiejszym cyfrowym świecie istnieje wiele podmiotów, które nie tylko zbierają informacje o każdym z nas, ale również handlują nimi.
Za każdym razem, gdy przeglądasz strony internetowe, robisz zakupy online, oglądasz filmy lub używasz aplikacji na smartfonie, zbierane są informacje o Tobie. Informacje te są wykorzystywane w różny sposób, m.in. do sprzedaży produktów i usług, do określenia rodzaju opieki zdrowotnej, którą świadczysz bądź miejsc pracy, do których się kwalifikujesz. Jeśli informacje te dostaną się w niepowołane ręce, mogą zostać wykorzystane do ataków cybernetycznych na twoją osobę.
Celem zachowania prywatności osobistej jest zarządzenie swoim cyfrowym śladem, m.in. staraj się unikać lub ograniczać gromadzenie informacji o tobie. Bądź świadomy, że w dzisiejszym cyfrowym świecie jest prawie niemożliwe, aby wyeliminować swój cyfrowy ślad lub powstrzymać każdą organizację przed zbieraniem informacji, możemy tylko zmniejszyć ryzyko.
Kroki, które powinieneś podjąć, aby pomóc chronić swoją prywatność.
Nie istnieje jeden sposób, który pozwoliłby rozwiązać wszystkie obawy związane z prywatnością. Zamiast tego, będziesz musiał podjąć kilka mniejszych kroków, które zsumują się na zadowalający efekt końcowy. Im więcej kroków zastosujesz, tym Twoja prywatność osobista będzie lepiej chroniona.
- Ograniczaj to co publikujesz i udostępniasz innym w sieci, np. na forach publicznych lub w mediach społecznościowych. Bądź ostrożny z publikacją zdjęć oraz selfie jakie udostępniasz w internecie. Weź pod uwagę, że nawet na prywatnych forach lub grupach, to co napiszesz staje się publiczne.
- Tworząc konto internetowe, sprawdź jakie informacje są zbierane. Sprawdź politykę prywatności oraz podawaj tylko te dane, które są absolutnie niezbędne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości do zbierania danych oraz ich obiegu, zaprzestań tworzenia konta.
- Niezależnie jakie opcje prywatności ustawisz, niektóre serwisy, szczególnie te darmowe, tj. Facebook lub WhatsApp nadal zbierają informacje o Tobie. Usługi te z reguły opierają swój model biznesowy na gromadzeniu danych o tym, co robisz i z kim wchodzisz w interakcje. Jeśli naprawdę obawiasz się o swoją prywatność, nie korzystaj z tego typu darmowych serwisów.
- Sprawdzaj aplikacje mobilne przed ich pobraniem i zainstalowaniem. Czy pochodzą od zaufanego wydawcy? Czy są one dostępne od dłuższego czasu? Czy mają dużo pozytywnych opinii? Sprawdź wymagania dotyczące uprawnień. Zastanów się czy aplikacja mobilna naprawdę musi znać lokalizację lub mieć dostęp do kontaktów? Jeśli nie czujesz się komfortowo, wybierz inną aplikację. Szukaj aplikacji, które promują prywatność i dają możliwości skorzystania z niej. Chociaż możesz być zmuszony zapłacić więcej za aplikację, która szanuje prywatność, może być tego warta.
- Rozważ skorzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (VPN) dla połączeń internetowych, zwłaszcza gdy korzystasz z sieci publicznej, takiej jak darmowe WiFi.
- Jeśli używasz przeglądarki, ustaw opcje prywatności na prywatne lub włącz tryb incognito, aby ograniczyć zakres udostępnianych informacji, sposób używania i przechowywania plików cookie oraz chronić historię przeglądania. Pomyśl nad rozszerzeniem prywatności poprzez instalację dodatku do przeglądarki np. Privacy Badger lub innej przeglądarki nastawionej na ochronę prywatności.
- Rozważ skorzystanie z anonimowych wyszukiwarek internetowych zaprojektowanych z myślą o prywatności, takich jak DuckDuckGo lub StartPage.
Pod wieloma względami prywatność osobista jest czymś, co bardzo trudno jest chronić, ponieważ wiele zależy od przepisów i wymogów dotyczących prywatności w danym kraju oraz od etyki firm, z którymi masz do czynienia. Chociaż nigdy nie można naprawdę chronić całej swojej prywatności w tym technologicznym wieku, w którym żyjemy, przedstawione kroki pomogą ograniczyć ilość zbieranych informacji.
źródło informacji: Biuletyn OUCH!
Pod wieloma względami prywatność osobista jest czymś, co bardzo trudno jest chronić, ponieważ wiele zależy od przepisów i wymogów dotyczących prywatności w danym kraju oraz od etyki firm, z którymi masz do czynienia.