Polska jest drugim najczęściej atakowanym krajem na świecie
Liczba ataków jest na fali wznoszącej i trend wzrostowy będzie się utrzymywał – ostrzega ekspert.
Polska stała się jednym z najważniejszych celów dla cyberprzestępców. Zajmuje już drugie miejsce na świecie pod względem liczby ataków – według Eset Threat Report za II poł. 2024 r.
Udział zagrożeń wycelowanych w Polskę to niemal 7 proc. w ujęciu światowym. Przestępcy częściej uderzali tylko w Japonię (10 proc.).
„Liczba ataków jest na fali wznoszącej i trend wzrostowy będzie się utrzymywał” – ostrzega analityk laboratorium antywirusowego Esetu.
„Próg wejścia dla atakujących obniża się, ponieważ złośliwe oprogramowanie coraz częściej działa w trybie subskrypcyjnym – Malware as a Service. Zakładamy, że sztuczna inteligencja będzie coraz częściej wykorzystywana w atakach, choćby do tworzenia maili phishingowych” – dodaje ekspert.
Downloadery upodobały sobie nasz kraj
Polska jest już numerem 1 na liście zagrożeń związanych z downloaderami. Najczęściej wykrywane w kraju przez Eset szkodniki tego typu to:
MSIL/TrojanDownloader.Agent (31,1 proc.)
DOC/TrojanDownloader.Agent (13,4 proc.)
VBS/TrojanDownloader.Agent (12,5 proc.).
Na świecie lista zagrożeń jest podobna:
MSIL/TrojanDownloader.Agent (20,3 proc.)
DOC/TrojanDownloader.Agent (14,3 proc.)
JS/Danger (12,1 proc.).

Ransomware – Polska także w centrum
Nasz kraj to również jeden z głównych celów dla gangów ransomware. Z danych z „Threat Report” za II półrocze 2024 wynika, że wobec I półrocza 2024 liczba ataków wzrosła aż o 37 proc.
Liczby są alarmujące, zwłaszcza że pod względem ilości ataków ransomware Polska jest już na 7 miejscu na świecie, podczas gdy w I półroczu zajmowaliśmy 13 pozycję.
O ile na świecie w II poł. 2024 zanotowano najwięcej ataków oznaczonych jako MSIL/Filecoder trojan (12,4 proc.), o tyle w Polsce zdecydowanie nr 1 był Win/Filecoder.Magniber.
Top 3 ransomware w Polsce:
• Win/Filecoder.Magniber trojan – 20,5%
• MSIL/Filecoder trojan – 8,1%
• PowerShell/Filecoder trojan – 6,9%
Top 3 ransomware na świecie:
• MSIL/Filecoder trojan – 12,4%
• Win/Filecoder trojan – 6,6%
• Win/Filecoder.WannaCryptor trojan – 5%
Mailing wciąż skuteczny
Obok bardziej wyrafinowanych metod, cyberprzestępcy sięgają nadal po sprawdzone i wciąż skuteczne schematy. Jednym z nich są masowe kampanie mailingowe (wzrost globalny o 19 proc.).
Polska znajduje się na 2 miejscu na świecie pod względem oszustw przeprowadzanych za pomocą maili – wynika z danych Esetu (7,69 proc. światowego udziału).
Zarówno w przypadku danych światowych, jak i polskich, wysoki jest udział ataków przy użyciu złośliwych skryptów (46 proc. dla świata, 47 proc. dla Polski), tzw. plików wykonywalnych (21,9 proc. i 23,8 proc.), złośliwych dokumentów (13,4 proc. i 9,64 proc.) oraz plików PDF (8,4 proc. i 8,33 proc.).
Polska na topie zagrożeń sieciowych
Druga połowa roku przyniosła na świecie wzrost oszustw związanych ze stronami internetowymi aż o 108 proc. Liczba zablokowanych unikalnych URL wzrosła o 23 proc. Polska w II poł. 2024 zajęła 3 miejsce za USA i Japonią na liście państw z największą ilością oszustw związanych z szeroko rozumianą siecią.
Rabują Polaków z kryptowalut
Polska zajmuje wysokie 4 miejsce na świecie w rankingu oszustw związanych z kryptowalutami (niemal 4 proc. globalnych ataków).
Według danych Esetu z II poł. 2024 r, liczba cryptostealer’ów wzrosła na kluczowych platformach, jak Windows, macOS i Android. Znacznie więcej prób kradzieży haseł do portfeli kryptowalut odnotowano na macOS (+127 proc. wobec I poł. 2024).
Dane pochodzą z „Threat Report” Esetu za II półrocze 2024.
źródło informacji: CRN.PL