zasady cyberbezpieczeństwa
W tym trudnym dla nas wszystkim czasie wiele organizacji mierzy się ze zwiększoną falą ataków i zagrożeń w cyberprzestrzeni. Temat cyberbezpieczeństwa jest bardzo obszerny, nie wszyscy jesteśmy w nim ekspertami, jednak każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zagrożenia zasobów cyfrowych organizacji przestrzegając kilku podstawowych zasad:
- Jeśli otrzymujesz maila lub smsa od nieznanego nadawcy – NIE klikaj w załącznik lub link. Zgłoś taką wiadomość do specjalisty od bezpieczeństwa lub IT w Twoim miejscu pracy.
- Otrzymując załącznik lub link od nadawcy, którego znasz, na wszelki wypadek przyjrzyj się dokładnie pisowni adresu e-mail i linku. Często przestępcy wykorzystują adresy podobne – różniące się jedną literą lub innym znakiem – od instytucji, pod które się podszywają, np. banki, urzędy centralne, itp.
- Nie udostępniaj danych osobom, których tożsamości nie jesteś w stanie zweryfikować. Jeśli dzwoni do Ciebie ktoś, kto prosi o podanie Twoich haseł dostępu, zrobienie przelewu, przekazanie innych danych, nawet powołując się na polecenie Twojego przełożonego, pamiętaj, że nie możesz mieć pewności kto i w jakim celu próbuje nakłonić Cię do takiego działania.
- Nie trzymaj swoich haseł dostępu zapisanych w miejscu łatwo dostępnym dla osób postronnych. Przy okazji: czy Twoje hasło jest odpowiednio skomplikowane? Jeśli korzystasz z hasła w stylu „1234” lub „ImięDataUrodzenia” to lepiej zmień je na coś trudniejszego do odgadnięcia.
- Ogranicz korzystanie z publicznych sieci bezprzewodowych. Cyberprzestępcy mogą „podszywać się” pod publiczne sieci. Twoją podatność na włamanie do urządzenia zwiększają też uruchomione opcje Bluetooth lub Hotspot. Jeśli więc akurat nie korzystasz z tych opcji – przełącz je na tryb nieaktywny.
- Regularnie aktualizuj swoje oprogramowanie, przeglądarki, aplikacje, z których korzystasz. Aktualizacje zwykle aktualizują także opcje ochrony Twojego sprzętu przed atakiem.
- Regularnie rób bezpieczny backup istotnych dokumentów i informacji. Zapytaj Pracownika IT w Twojej organizacji jakie są wskazane opcje w tym obszarze.
Pamiętaj, że często najsłabszym ogniwem systemu cyberbezpieczeństwa nie jest infrastruktura techniczna lub technologia, tylko człowiek. Szczególnie teraz potrzeba nam uważności i ostrożności, odpowiedzialności za nasze działania.
zasady cyberbezpieczeństwa