Fałszywe prośby o szybki przelew
Uważaj na fałszywe prośby o szybki przelew!
Działania internetowych oszustów nie opierają się tylko na nowych technologiach, ale przede wszystkim na socjotechnice. Niepokój, upływ czasu, chęć pomocy innym – emocje nie są w sieci dobrym doradcą. Co zatem zrobić, gdy w mediach społecznościowych otrzymasz prośbę o szybki przelew? Sprawdź!
Gdy otrzymasz prośbę o szybki przelew od znajomego:
1. nie działaj pochopnie
Uważnie przeczytaj wiadomość i daj sobie czas na jej ocenę.
2. nie klikaj w linki i nie otwieraj załączników
Z ostrożnością podchodź do linków i załączników, nawet tych otrzymanych od „znajomych”. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się z CERT Polska.
3. zadzwoń do znajomego i potwierdź potrzebę przelewu
Najłatwiej prośbę o przelew zweryfikujesz kontaktując się ze znajomym inną metodą. Tak sprawdzisz czy za wysłaną wiadomością nie stoi oszust.
Jak działają cyberprzestępcy
Cyberprzestępcy najchętniej stosują sposoby, które nie są szczególnie wymagające pod względem technologicznym. Ich sukces opiera się jednak na masowości ataku i skuteczności zabiegów socjotechnicznych. Jeśli przejmą nasze dane logowania np. do jednego z serwisów społecznościowych, mogą wysłać prośbę o szybki przelew nawet do kilkuset osób jednocześnie.
Bez pośpiechu!
To, co wyróżnia wszystkie typy działań cyberprzestępców to wywarcie na nas presji i skłonienie do natychmiastowego działania. Dlatego, w komunikatach, które powinny wzbudzić nasze podejrzenia pojawiają się określenia, jak „pilnie” czy „niezwłocznie”. Naszej czujności nie powinna też usypiać często stosunkowo niska kwota o którą prosi rzekomy znajomy. Jak się bronić? Przede wszystkim zachowaj spokój i nie daj się sprowokować. Emocje są w internecie złym doradcą.
źródło informacji: CERT.PL