Cyberbezpieczeństwo podczas okresu świątecznego
Nadeszły najbardziej wyczekiwane dni roku – czas rodzinnych spotkań, serdeczności i refleksji. Szykujemy tradycyjne potrawy i kupujemy, coraz częściej online, podarunki dla bliskich. Jak sprawnie i bezpiecznie przygotować Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok? Czym dzisiejsze zwyczaje różnią się od tych sprzed lat? Jak zachować cyberbezpieczeństwo? Sprawdźmy co na ten temat znajdziemy w bazach portali dane.gov.pl i kronika.gov.pl.
Uwaga na oszustów
Atmosfera świąt nie powinna uśpić naszej czujności. To właśnie teraz jesteśmy szczególnie narażeni na ataki internetowych przestępców – nasza wzmożona aktywność w sieci i przedświąteczny pośpiech mogą nas uczynić bardziej podatnymi na cyberataki. Nie korzystajmy z podejrzanych stron i nie klikajmy w nieznane linki. Jak podaje portal otwartych danych, od początku 2022 roku zanotowano ponad 600 incydentów w sieci. W samym październiku zgłoszono aż 3886 szkodliwych domen.
Oryginalne świąteczne życzenia
Wypatrywanie pierwszej gwiazdki, symboliczne dzielenie się opłatkiem, bożonarodzeniowa szopka czy odwiedziny kolędników, takich jak ci przedstawieni na obrazie sprzed stu lat, to tylko niektóre z wiekowych zwyczajów, które przybliża nam portal KRONIK@. Chyba nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez pięknie przyozdobionej choinki. Sam zwyczaj przywędrował do Polski na przełomie XVIII i XIX wieku.
Dzięki portalowi, możemy zobaczyć jak ubierano drzewka w latach 30 lub przenieść się na świąteczny jarmark na rynku starego miasta w Warszawie. Obrazy dostępne w portalu KRONIK@ możecie dowolnie wykorzystywać w swoich kartkach świątecznych, które dziś coraz częściej przygotowujemy w postaci cyfrowej. A jak takie kartki wyglądały i jak brzmiały zawarte na nich życzenia dawniej? W portalu odnajdziecie ciekawe pomysły na nieszablonowe życzenia z okazji świąt.
Zakupy z głową
Przygotowując święta częściej sięgamy po znane nam, polskie produkty. Poszukiwaczom tradycyjnych smaków, w ramach inspiracji, polecamy listę produktów tradycyjnych z portalu dane.gov.pl. Poznajmy juhę, czyli kompot z suszonych owoców, karpia milickiego, czy sudecki miód gryczany oraz inne regionalne przysmaki spośród 2 tys. produktów dostępnych w bazie. Z pewnością każdy z nas odnajdzie tam swój świąteczny przysmak.
Jak nie tracić głowy podczas świątecznych zakupów i nie ulec przedświątecznej gorączce? Kupujmy tyle, ile potrzebujemy i zwracajmy uwagę na jakość produktów, szczególnie na termin przydatności do spożycia. Więcej wskazówek o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności w Polsce znajdziemy w portalu z otwartymi zasobami. Przed zakupami warto też sprawdzić aktualne alerty dotyczące szkodliwej żywności w portalu dane.gov.pl.
Niezależnie od tego, czy spędzacie świąteczny czas tradycyjnie, czy nowocześnie portale dane.gov.pl i kronika.gov.pl mają dla Was wiele inspiracji. Spędźmy Święta i Nowy Rok razem z danymi! Spędźmy ten piękny czas cyberbezpiecznie!
źródło informacji: tutaj