Wiele firm nie tworzy backupu / kopii zapasowych swoich danych ! kopie zapasowe
21 proc. firm nie tworzy kopii zapasowych swoich danych. Za 67 proc. zdarzeń utraty danych odpowiada awaria sprzętu lub oprogramowania – według raportu OVHcloud.
Zdecydowana część menedżerów wyższego szczebla w małych i średnich przedsiębiorstwach (58 proc.) uważa, że największym wyzwaniem jest cyberbezpieczeństwo, a w zakresie przechowywania danych – luki w zabezpieczeniach. Z badania wynika jednak, że nawet 60 proc. firm, które doświadczyły awarii (nie włamania), w wyniku której nastąpiła utrata danych, zwija biznes w ciągu 6 miesięcy od wydarzenia.
Aż 58 proc. firm przerastają koszty powrotu do sprawności operacyjnej.
Niemal 100 proc. z tych organizacji, które doświadczyły kilku epizodów, a nie dysponują politykami disaster recovery, już nigdy się nie podnosi. Mimo to 1 na 5 małych i średnich firm (21 proc.) nie ma rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych danych ani odzyskiwania po awarii.
Szyfrowanie kojarzy się z ochroną danych
Tym niemniej większość (61 proc.) na pytanie, co oznacza dla nich ochrona danych, wskazało bezpieczeństwo danych i szyfrowanie, a 54 proc. wymieniło usługi chroniące przed złośliwym oprogramowaniem.
Dla 3 na 5 respondentów ochrona danych obejmuje też tworzenie kopii zapasowych. Prawie tyle samo (59 proc.) zdefiniowało ją jako odzyskiwanie danych, a 45 proc. jako możliwość szybkiego rozpoczęcia działalności po katastrofie.
Dane najczęściej przepadają z powodu awarii sprzętu lub oprogramowania
Z deklaracji managerów wynika, że co trzecia firma straciła przynajmniej część swoich danych w trakcie ostatnich 5 lat. Według rynkowych danych aż 67 proc. tych wydarzeń spowodowanych było awarią sprzętu lub oprogramowania, np. dysku twardego lub całego systemu.
Przyjmuje się, że co roku 1 na 100 dysków twardych ulega awarii. To powód, dla którego nośniki te należy regularnie wymieniać.
Winę tzw. błędu ludzkiego w utracie danych szacuje się na kolejne około 24-30 proc.
Metoda 3-2-1
Sprawdzonym sposobem na solidny backup jest metoda „3-2-1”. Oznacza to, że wliczając oryginał, dane powinny stale funkcjonować w minimum trzech kopiach. Przechowywane powinny być z kolei na przynajmniej dwóch rodzajach nośników, a co najmniej jedna z nich w chmurze.
Wg OVHcloud dane kluczowe dla działania przedsiębiorstwa – kontakty i dane klientów, faktury, zamówienia, opracowany kod, hasła, e-maile czy dokumenty, raporty i prezentacje – powinno się kopiować raz dziennie (co deklaruje tylko 22 proc. firm), a strategiczne dane przynajmniej raz w tygodniu.
Szacuje się, że około 60 proc. archiwów jest nieaktualna.
Podstawą stabilności działania jest więc regularny backup, w czym może pomóc automatyzacja procesu.
źródło informacji: CRN.PL