prywatność w sieci - jak dbać
Twoja prywatność w sieci – jak o nią dbać na co dzień? Dlaczego powinniśmy dbać o naszą prywatność w sieci? Jakie informacje pozostawiamy po sobie w sieci? W jaki sposób możemy chronić naszą prywatność w sieci?
Twoja prywatność w sieci – jak o nią dbać na co dzień?
Każda nasza aktywność w sieci pozostawia po nas cyfrowy ślad, a nasze prywatne dane są wykorzystywane przez różnych usługodawców, firmy i organizacje, a zwłaszcza reklamodawców. To właśnie w ten sposób otrzymujemy spersonalizowane pod nas oferty, w które zapewne nie raz kliknęliśmy.
Gdzie i jakie dane pozostawiamy w sieci
Cyfrowy ślad to wszystkie informacje przesyłane przez nas online, zarówno w formie formularzy, wiadomości email, wpisów, komentarzy, publikowanych przez nas zdjęć i filmów. To także zbiór informacji podawanych przez przeglądarki i aplikacje, z których korzystamy (w tym adres IP, język, lokalizacja, system informacyjny i inne). Ślady po nas, pozostawiają również ruchy wykonywane w sieci (godzina logowania, wylogowania), pliki cookies stron, które odwiedzamy i wiele innych.
Z pozoru może się wydawać, że nie ma w tym nic złego ani niebezpiecznego, jednak może mieć to poważne konsekwencje – zarówno te krótko jak i długoterminowe. Jeśli ktoś bezprawnie wejdzie w posiadanie naszych danych osobowych może je wykorzystać wbrew naszej woli i podszywając się pod nas tworzyć fałszywe profile w Internecie, wyłudzać pieniądze od naszych znajomych np. prosząc o kod BLIK, dokonywać różnego rodzaju zakupów on-line czy założyć konto bankowe i wyłudzić kredyt.
Dla wielu użytkowników zapewnienie właściwego poziomu prywatności, może kojarzyć się z ze stosowaniem skomplikowanych ustawień i narzędzi. Wystarczy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym możemy zwiększyć swoja prywatność a tym samym bezpieczeństwo online.
Nasza aktywność w sieci i cyfrowy ślad, jaki pozostawiamy po sobie to cenne źródło wiedzy o nas, naszym życiu prywatnym i zawodowym, dlatego zanim opublikujemy w sieci zdjęcia, filmy lub inne prywatne informacje warto zastanowić się, kto i w jaki sposób może je wykorzystać.
Jeśli korzystamy z portali i serwisów społecznościowych sprawdźmy ustawienia prywatności naszych profili w sieci i ograniczmy ich widoczność, zwłaszcza dla nieznajomych. Zanim wrzucisz zdjęcia, filmy lub inne pliki zadbaj o ich anonimizację czyli usuń wszelkie dane osobowe, które pozwoliłyby w jakikolwiek sposób na identyfikację Twojej osoby.
Zakładając kolejne konta w różnych usługach i serwisach internetowych zapoznaj się z ich regulaminem – sprawdź, w jaki sposób wykorzystywane są Twoje dane.
Korzystając z komunikatorów, wybieraj te, które zapewniają szyfrowanie przesyłanych danych. Dzięki temu zwiększasz bezpieczeństwo Twojej prywatnej korespondencji.
Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania – nie klikaj w podejrzane linki i wiadomości, nie otwieraj załączników co do których nie masz pewności, co zawierają. Zawsze weryfikuj adres strony, na jakiej się znajdujesz. Jeśli zawiera błędy, literówki lub coś budzi Twoje wątpliwości, opuść stronę.
Każdy incydent, który zagraża twojemu bezpieczeństwu internetowemu, zgłaszaj do zespołu CERT Polska.
Internet to globalna tablica ogłoszeń o jego użytkownikach, dlatego warto zadbać o swoją prywatność.
źródło informacji: GOV.PL