Oszustwo? Sześć oznak, że zostałeś zaatakowany
W dobie dynamicznego rozwoju technologii i czyhających na użytkowników Internetu niebezpieczeństw, ataki cyberprzestępców stają się niemalże chlebem powszednim. Te oznaki mogą świadczyć o tym, że ktoś właśnie próbował wykraść twoje dane. Sprawdź, na co należy uważać.
- Phishing to forma oszustwa, w której przestępca podszywa się pod pewne osoby lub instytucje, by uzyskać dostęp do poufnych informacji, np. danych logowania do kont bankowych
- Cyberprzestępcy często wysyłają SMS-y zawierające podejrzane linki lub informują o wygranej w loterii, o której wcześniej nie słyszeliśmy
- Powszechną metodą wyłudzania danych jest także rozsyłanie podejrzanych linków
Istnieje kilka powszechnych sposobów ataku, które oszuści próbują wykorzystać, by uzyskać dostęp do twoich danych kontaktowych i finansowych. Owe metody phishingu obejmują nie tylko wysyłanie wiadomości za pośrednictwem e-maili, ale i fałszywe oprogramowania, rozmowy telefoniczne, a także media społecznościowe czy wiadomości SMS. Podpowiadamy, co powinno wzbudzić twoją czujność.
Jak się okazuje, fałszywe oprogramowania oraz aplikacje dostępne dla systemów Android i iOS, to wciąż realne zagrożenie. Choć mogłoby się wydawać, że proponowane przez nie usługi i aplikacje codziennego użytku nie stanowią niebezpieczeństwa, pomysłowi cyberprzestępcy wciąż zaskakują. Wielu z nich tworzy bowiem zasadzkę na użytkowników sklepowych aplikacji, zamieszczając fałszywe opinie na ich temat. Kilkaset, a nawet kilka tysięcy znakomitych recenzji daje złudne poczucie legalności i sprawia, że wielu z nas pobiera daną aplikację, tym samym ułatwiając oszustowi dostęp do wrażliwych danych.
Wiadomości nieznanego pochodzenia
Zdarzyło ci się kiedyś otrzymać niepokojącą wiadomość SMS lub uczestniczyć w podejrzanej rozmowie telefonicznej? Jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, prawdopodobnie miałeś do czynienia z próbą wyłudzenia twoich danych osobowych. Jak się okazuje, cyberprzestępcy są w stanie z łatwością sfałszować lokalne numery kierunkowe, zwiększając swoją wiarygodność. Często udają także przedstawicieli pomocy technicznej, by nakłonić cię do udostępnienia im danych uwierzytelniających twoje urządzenia lub internetowe konta. Wiele firm, takich jak Microsoft, przestrzega przed tego typu działaniami i radzi, by nie tracić czujności. Jeśli otrzymasz więc telefon z propozycją pomocy, o którą nie prosiłeś, natychmiast się rozłącz i zablokuj podejrzany numer.
Nieprawidłowy adres URL
Istnieje spore prawdopodobieństwo, że oszust będzie chciał skłonić cię do odwiedzenia danej strony internetowej i kliknięcia konkretnego adresu URL. By sprawdzić, czy tego typu link jest bezpieczny, najlepiej posłużyć się przeglądarką i zobaczyć, czy pojawia się na liście wyszukiwania jako pierwszy. Podany adres URL powinien odpowiadać temu, który pojawia się u góry wyszukiwarki. Jeśli go tam nie dostrzegasz, istnieje ryzyko, że masz do czynienia z oszustem.
Fałszywy alarm
Cyberprzestępcy uwielbiają „ostrzegać cię” przed zagrożeniem w postaci wykradzionych haseł lub danych i zachęcać do przelania im odpowiedniej kwoty. Jeśli nie postąpisz zgodnie z ich wskazówkami, grożą udostępnieniem opinii publicznej szokujących informacji na twój temat. Jest to klasyczny przypadek manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy. Reagując zbyt pochopnie na fałszywe zagrożenie, możesz narazić się na atak prawdziwego oszusta.
źródło informacji: Businessinsider.com.pl